Merdiven Nedir?

Merdiven Nedir?


Merdiven Nedir?


Merdiven yüksek katlı binalara çıkmak için kademeli olarak yapılan yapıdır. İyi bir teknikle yapılırsa, adım mesafesi iyi hesaplanırsa düz bir alanda yürümekten farkı yoktur. Ve böylelikle insanı yormaz. 5 kata kadar olan binalarda asansöre ihtiyaç duyulmaz. Binalardaki asansöre binerken korkmayan insan azdır. Binalara iyi merdiven yapmak yerine asansör yapılıyor.


İki çeşit merdiven vardır. Döner merdiven ve sahanlıklı düz merdiven. Kamu binaları, okul, hastahane vb. insanların çok yoğun olduğu yerlerde sahanlıklı düz merdiven mecburidir. Ancak konutlarla döner merdiven daha avantajlıdır. Daha kısa mesafede çıkılır ve insanı yormaz.


İç kova taksimi iyi yapılırsa, daha düz döner. En ideal merdiven 16x28'dir. Adım mesafesi 60cm.'dir. Bu ölçü dünyada kabul gören ideal ölçüdür. 2.80 cm. kat yüksekliği olan bir evde, 16x28 sahanlıklı bir merdiveble çıksanız yürüyüş yolu 6.98 cm. yürüyüş yolu çıkar. Aynı 2.80 cm. kata döner merdivenle çıksanız 16.28 cm. ile yürüyüş yolu 4.48 cm. olur. Sahanlıklı merdivenle kıyaslarsanız 6.98 - 4.48 = 2.50 cm. 2.80 cm. yüksekliğinde bir kata döner merdivenle çıkarsanız 250 cm. daha az yürürsünüz. 5 katlı bir binada 12.5 cm. sahanlıklı merdivene göre yol kısalır. 5 katlı bir konuta 16.28 adım mesafesi 60 cm. Rıhın iç kova genişliği 13 cm. 'yi düşmeyen, 16 cm.'yi de geçmeyen merdivenin başlangıç ve bitiş noktası sahanlığına paralel ve gönye olacak çaplık olmayacak.


Görüş ve eleştirileriniz [email protected]'a gönderebilirsiniz. Görüşleriniz sitede yayınlanarak bize ve ziyaretçilerimize yön verecektir.


Makaleyi Paylaş


  • Adres: Solaklar Mah. Solaklar Sk. No: 28 Adapazarı / SAKARYA
  • Telefon: +90 533 330 82 28
  • E-Posta: [email protected]
Merdiven Nedir?

Devamını Okuyun

Merdiven Nasıl Çizilir?

Devamını Okuyun

Copyright © 2005 Tasarım: mscmedya | Tüm Hakları Saklıdır.