Merdiven Nasıl Çizilir?

Merdiven Nasıl Çizilir?


Merdiven Nasıl Çizilir?


Merdiveni 1/10 ölçekle çizmek, en kolay ve en az hatayla çizme yönetimidir. Bu yazımızı daha iyi anlayabilmeniz için örnek olarak 6 adet çizim yapıldı. Bu çizimlerde normal kat yüksekliği olarak 280cm. örnek alındı. Çıkış hattı boyu 312cm. ile 510cm. arası çizimler yapıldı. Merdiven taksimatı orta çıkış çizgisine göre taksim edilir. Çıkış uzadıkca, basamak sayısı artırılır. Çıkış hattı boyu kısaldıkca basamak sayısı azaltılır. Basamak azalınca rıh yüksekliği artırılır. Basamak genişledikce rıh yüksekliği daraltılır. Basamak genişliği 24cm. ile 30cm. arası, rıh yüksekliği 15cm. ile 20cm. arası kat yüksekliğine göre dengelenir. Rıh yüksekliği hesaplanırken, döner merdivenlerde veya tek çıkışlı merdivenlerde kat yüksekliği basamak sayısının bir fazlasına bölünür. Örneğin; 16 basamak varsa kat yüksekliği 17'ye bölünür. Ara sahanlıklı merdivenlerde ise kat yüksekliği basamak sayısının 2 fazlasına bölünür. Örneğin; 16 basamak varsa kat yüksekliği 18'e bölünür. Basamak hesabı orta çıkış hattı üzerinden yapılır, basamaklara numara verilir ve iç-dış kova ölçüleri konulur. Böylelikle detaylı çizim tamamlanmış olur.


Not: Taksimat yaparken mekanik veya digital kumpas kullanılırsa en az hatayla çizim yapılabilir.


Çizim Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Kağıta çizilen proje, yeni yapılacak ev projesine konulacaksa Autocad programına aktarılması gerekmektedir. Beton merdivenler kağıta çizilen ölçülerle yapılabilir. Ahşap ve metal merdiven CNC veya lazer kesim yapılacaksa projedeki ölçüler Autocad programına aktarılması gerekmektedir. Ahşap ve metal merdiven imalatı normal şartlarda yapılırsa, kağıta çizilen detaylı proje yapılacak merdivenin kova büyüklüğü ölçüsünde karton veya branda üzerine gerçek ölçülerle çizilir, basamaklara numara verilir, basamaklar tek tek kesilerek şablon çıkartılır. Merdiven imalatı o şablona göre yapılır. Böylelikle proje imalata birebir yansıtalarak sorun yaşanmaz.


Not: Merdiven yapımında en önemli kısım; ölçülerin doğru alınması, taksimatın net yapılması, milimetreler gözardı edilmemeli.

2,80 katta çıkış hattı boyları: 510cm.- 448cm.- 405cm.- 364cm.- 350cm.- 312cm.

Bizimle görüş ve önerilerinizi paylaşmak isterseniz [email protected] adresine isim ve ünvanınızla mail atmanız durumunda web sitemizde yayınlacaktır. Değerli düşüncelerinizden biz ve takipçilerimiz faydalanmış oluruz.


Makaleyi Paylaş


  • Adres: Solaklar Mah. Solaklar Sk. No: 28 Adapazarı / SAKARYA
  • Telefon: +90 533 330 82 28
  • E-Posta: [email protected]
Merdiven Nedir?

Devamını Okuyun

Merdiven Nasıl Çizilir?

Devamını Okuyun

Copyright © 2005 Tasarım: mscmedya | Tüm Hakları Saklıdır.